Autor

Nazywam się Bartosz Jakubowski.
Od 2010 roku nieprzerwanie zajmuję się transportem publicznym. Pracowałem do tej pory w dwóch urzędach marszałkowskich, w Przewozach Regionalnych, w firmie dr Michała Wolańskiego i paru innych miejscach. Od początku istnienia Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego jestem koordynatorem jego zespołu ekspertów ds. transportu.

Ciężko zliczyć ile różnych zadań i projektów związanych z transportem publicznym wykonywałem. Zaczynałem od badań marketingowych – ot, po prostu liczyłem pasażerów w pociągach. Później przyszedł czas na poważniejsze zadania – przygotowanie rozkładów jazdy i ich wdrożenie, oraz tworzenie nowych ofert taryfowych i dziesiątki mniejszych, potencjalnie niezauważalnych rzeczy.

Jestem współautorem m.in. książki Publiczny transport zbiorowy poza miejskimi obszarami funkcjonalnymi, tuzina opinii sądowych w temacie nadzwyczajnego wzrostu cen materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy dróg, dwóch ewaluacji Wieloletniego Programu Inwestycji Kolejowych, Planu zrównoważonej mobilności dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, Diagnozy stanu polskiego transportu, Analizy możliwości odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju i wielu innych opracowań eksperckich, naukowych i analitycznych, w tym raportów Odkorkować Polskę i Z prądem czy pod prąd?

Razem z Maciejem Dulakiem z Klubu Jagiellońskiego wprowadziliśmy do mainstreamu temat wykluczenia komunikacyjnego, a nasz artykuł o stanie polskiego transportu autobusowego był cytowany w dziesiątkach publikacji medialnych oraz naukowych (w tym w Monitoringu Rozwoju Obszarów Wiejskich).

Od czasu do czasu komentuję sprawy dotyczące transportu i mobilności w mediach oraz piszę dla Klubu Jagiellońskiego i Nowej Konfederacji.